Oko je zmožno opaziti svoje mikrookolje: krvne žile ki ga hranijo, gel ki izpolnjuje očesno jabolko, celo tudi lastne krvne celice.
S pomočjo vida prejemamo približno 90% informacij iz okolja. Ali ste vedeli, da včasih lahko zaznavamo pojave v lastnem očesu? Če je oko zdravo in dobro vidi, zmožno je opaziti lastno mikrookolje: krvne žile ki ga hranijo, gel ki izpolnjuje očesno jabolko, celo tudi lastne krvne celice. Verjetno ste že videli dele lastnega očesa, da sploh niste opazili....Informacije o velikosti, obliki, barvi in položaju predmetov, ki nas obkrožajo, se prenašajo v naše oko s pomočjo svetlobe. Pri odgovarjajočih razmerah svetloba, ki prihaja v oko, lahko pokaže na določene objekte, ki se nahajajo znotraj očesa. Ta fenomen, ki ga je definiral Helmholtz, imenujemo entoptični fenomen.
Pri optičnih iluzijah vidimo stvari, ki v resnici ne obstajajo, pri entoptičnih fenomenih pa so stvari, ki jih vidimo resnične, samo ih noben drug ne vidi.
Kateri so najpogostejši fenomeni?
Premikajoče motnine in leteče mušice – so počasno premikajoči mehurčki različnih oblikov in velikosti, ki se najlažje vidijo, takrat ko ležimo in gledamo v nebo. Vzrok je v steklovini oz. gelu, ki sestavlja večji del očesa, v katerem se nahajajo te mutnine in določene nepravilnosti.Entoptični fenomen modrega polja – so drobne, prozorne pike, ki se hitro premikajo in krožijo po vidnem polju. Najbolje ih vidimo, takrat ko gledamo v izvir monokromatske modre svetlobe. Takrat lahko opazimo lastne bele krvne celice, ki plavajo skozi kapilare v mrežnici.
Fosfene – entoptični fenomeni, ki jih vidimo, takrat ko so oči zaprte. Ko recimo zapremo oči in jih dodatno pritisnemo, lahko opazimo svetleče kroge v temi, nepravilne oblike, ki se pomikajo ali številne drobne pike različnih barv, struktur in trajanja.
Purkynjevo steblo – če ste kdaj bili na oftalmološkem pregledu v katerem se gledalo tudi ozadja očesa, mogoče se spomnite da ste pri močni svetlobi lahko opazili mrežo, ki je podobna steblu. To je v resnici ožilje mrežnice, ki se lahko opazi pri osvetljeni beločnici s tenkim snopom svetlobe v temni sobi. V normalnih okoliščinah se ne opazijo, ker so možgani navajeni na njihov fiksni položaj.
dr. Mirko Ratković, spec. oftalmolog, Oddelek za retino