Pregled za strabizem obsega celokupen
oftalmološki pregled, ki vključuje vizus (vidna ostrina), določanje dioptrije na avtomatskem refraktometru, tonometrijo (merjenje intraokularnega pritiska IOP), pregled prednjeg očesnega segmenta na biomikroskopu, test solznega filma (Schirmer test), širjenje zenice, da bi se pregledal vidni živec in določili objektivno dioptrijo, pregledali mrežnico, področje centra vida in celokupno funkcionalno obračanje očesa.
Pregled za
strabizem vključuje tudi določanje ortoptičnega statusa. Obvezno se naredi pri osebah, ki imajo strabizem in pri otrocih. Določanje ortoptičnega statusa služi za preverjanje položaja in pravilne gibljivosti očesa in sodelovanja med obema očesoma. V tem delu pregleda se ugotavlja vrsta in meri se jakost strabizma. Kot škiljenja se meri s prizmami v prizmatičnih dioptrijah (PD). Izmeriti se mora za bližinski vid in vid na daljavo v vseh smereh pogleda.
Nato se ugotavlja gibljivost oči za vsako oko posebej (dukcija) ter usklajenost premikanja oči (verzija in vergenca). Naslednja stopnja pregleda je ugotavljanje binokularnega vida (pravilno sodelovanje obeh oči pri ustvarjanju stereo slike – test Bagolini, test Titmus, test Lang).
Po potrebi se naredi tudi test dvojnih slik. Opravijo se tudi meritve akomodacije obeh očes (prilagajanja na gledanje od blizu). V primerih, ko je potrebna operacija strabizma, se pacientu s pomočjo posebnih vrst stekel simulira položaj oči po operaciji, da sepo potrebi omogoči potrebna prilagoditev na pooperativno stanje.